Monthly Selection – AUGUST 2019

LIAFF

MOVIES OF THE MONTH

AUGUST, 2019

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER

Uncle Fun:  You’re The One

Directed by Laura Force Scruggs

United States

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Door

Directed by Fella Cederbaum

United States

 –

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Requiem for Greed

Director Unknown

United States

 –

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

The Enemies

Directed by Giorgi Gachava

Georgia

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Directed by Dilip Khatri

United States

_

Home Away

Directed by Oliver Yan

China

 –

CRITIC’S CHOICE AWARD

Mike

Directed by Austin Abbott

United States

_

Uncle Fun:  You’re The One

Directed by Laura Force Scruggs

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

The Fields

Directed by Theodore Rosenblum

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Connected

Directed by Jane Schinasi

France

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wheel of the World, One Woman’s Creative Journey for Global Peace

Directed by Vijali Hamilton

United States

_

No Exit Order

Directed by Sorin Luca

Romania

_

On the track of Robert van Gulik

Directed by Rob Rombout

Belgium

_

Uncle Fun:  You’re The One

Directed by Laura Force Scruggs

United States

_

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Directed by Dilip Khatri

United States

_

The Documentation of Walter Redinger Ghostship to Stadium

Directed by Dennis Siren

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

Ho Gayi Hai Pir Parvat Si: The Mountains Agonized

Directed by Subrat Kumar Sahu

India

_

The Power of Art: Women’s Voices in Africa

Directed by Claudine Pommier

Not Specified

The Fields

Directed by Theodore Rosenblum

United States

CATEGORY: DRONE FILMS

WINNER

Human Savagery

Directed by Jeremy Bible

United States

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Directed by Dilip Khatri

United States

 –

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

BEFORE JELLY FISH

Directed by Julian Olariu

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Where to go? Where to come from?  (V.4.0)

Directed by HUNG KEUNG

Hong Kong

_

OZ

Directed by Lawrence Jordan

Directed by Not Specified

_

For Sunrise

Directed by Hyonok Kim

United States

_

Uncle Fun:  You’re The One

Directed by Laura Force Scruggs

United States

_

Fathoms: The Weight of Smoke

Directed by Chris Myhr

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

Prufrock

Directed by Gerlad Varney

United States

_

Architecture of the Breath

Directed by Kathy Rose

United States

_

Eve Of

Directed by Lauren Armstrong

United States

_

Gravity Well

Directed by Jadi Carboni

Germany

AUDIENCE CHOICE AWARD

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Directed by Dhana

India

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

[Still] love you

Acted by Miki Esparbé

Spain

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Moments

Acted by Gabriel M. Ramirez

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

SOUND OF SOUL (A SILENT FILM)

Acted By Anamitra Sarkar

INDIA

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

[Still] love you

Acted By Eva Rufo

Spain

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Moments

Acted By Sarah Uplinger

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Acted By Upasana Gurjer

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Cinematography by Anand Sundaresha

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Cinematography by Michael Moss & Dylan Moss

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

Currency of Love

Cinematography by Clare Chun

United States

 

 

 

 

CATEGORY:BEST DIRECTOR

 

WINNER

Miss Petunia

Directed by Chen Tianyi

China

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

[Still] love you

Directed by Fernando Bonelli

Spain

_

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Directed by Dilip Khatri

United States

 

CATEGORY: BEST EDITING

 

WINNER

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Edited by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi & Elia Urquiza

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Currency of Love

Edited by Tim Krause

United States

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Film score by Ellen Golden

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Film score by Nobil Paul

India

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Sound Design by Alisa Khosrovschahi & Lauren Freedman

United States

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

When I Find You

Directed by Xi Wang

Not Specified

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

By The Sea

Directed by Lynn Bianchi

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

Ho Gayi Hai Pir Parvat Si: The Mountains Agonized

Directed by Subrat Kumar Sahu

India

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

WOMEN ARE THE ANSWER

Directed by Fiona Cochrane

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Her Little Rose

Directed by Tam Tran

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Directed by Dhana

India

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Poster Design by Dilip Khatri

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Divine Spell: VideoTonePoems™ Suite III

Directed by Payson R. Stevens

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Mustang Ride

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Fire of the Sun

Directed by Wataru Yoneda, Kenju Yoshino

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mike Anson – Do you remember

Directed by Pedram Vossoughi

Greece

_

BURROW MAN

Directed by Tiger Dek

Italy

_

Starcraft

Directed by Alan Bound

Germany

_

Vandemataram Jana Gana Mana Rap

Directed by Maximilian & Nani Pramod

India

CRITIC’S CHOICE AWARD

Cockroach Brain

Directed by Ryan Bayne

United States

_

The First & Last Time

Directed by Peter Sacco

Canada

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Home Away

Directed by Oliver Yan

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Be There

Directed by Lotta Doll

Germany

_

Chauffeur

Directed by Derek DeRoche

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

I AM THAT

Directed by Joy Marzec

United States

_

Once There Was a Winter

Directed by Ana Valine

Canada

AUDIENCE CHOICE AWARD

My Spirit Will Stay

Directed by Daniel Hess

United States

 

CATEGORY: PERFORMING ARTS

WINNER

Dhehi – Her Soul Never Surrendered

Directed by Dhana

India

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Photography by Gary Leonard

United States

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

MORTE ET DABO: GIFT OF DEATH

Directed by Rubén Möller

Canada

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

MTB around the year in Finland

Directed by Pekka Honkakoski

Finland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wallet

Directed by Saumitra Singh

India

_

Miracle

Directed by Bongi Ndaba

South Africa

_

COMET

Directed by Giorgio Messina, Stefania Simoni

Italy

_

BERGEN

Directed by Agnes Regan

Germany

_

Milk Tea

Directed by Chien-Ni Yang

Taiwan

_

[Still] love you

Directed by Fernando Bonelli

Spain

_

2:30AM

Directed by Hussain Buhasan

Bahrain

_

A Missing Piece

Directed by Grace Chang

United States

_

Lost and Found

Directed by Zilong Wang

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

LA COMIDA

Directed by Edward Pomerantz

United States

_

Moments

Directed by London Thor, Max Tadman

United States

_

All who wander are not lost

Directed by Carmen Rozestraten

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

 “SpaceTime”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

 “Dream”

Directed by Balaji R

India

_

 Trouble in the City

Directed by Unknown

Not Specified

_

No Gyroscope

Directed by Fella Cederbaum

United States

CATEGORY: SILENT FILMS

 

WINNER

Moments

Directed by London Thor, Max Tadman

United States

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 SOUND OF SOUL (A Silent Film)

Directed by Tuhin Barua, Debjani Nayak

India

 –

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Diegesis

Directed by Gabriel Angulo

Peru

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alone

Directed by Mary Schnepf

United States

 

Her Mother’s Daughter

Directed by Alejandra Cadena-Perez

United States

 

Milk Tea

Directed by Chien-Ni Yang

Taiwan

 

Her Little Rose

Directed by Tam Tran

Canada

 

Meow

Directed by Yu Shu Grace Wang

United States

 

Not Pictured

Directed by Brea Ingram, Robert Ellerby

United States

_

Flying High

Directed by Kfir Unger

Israel

 

CRITIC’S CHOICE AWARD

OZ

Directed by Lawrence Jordan

Not Specified

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Midlife Drive-Thru

Director Unknown

Germany

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Plaits Trailer

Directed by Livia Sampaio

Brazil

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

BLACKBETTY season 1 

Directed by Marco North

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Under the weight of remorse

Directed by Lília Moema Santana

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Her Little Rose

Directed by Tam Tran

Canada

_

Miss Petunia

Directed by Chen Tianyi

China

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Ok! Silexatana

Directed by Sonal Mazumder

United States

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

Flying High

Directed by Kfir Unger

Israel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sons of Bolivar

Directed by Alex Matheus

United States

 

Leave a Comment