Monthly Selection – January 2019

FILMS OF THE MONTH – JANUARY 2019

 

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

 

BEST DEBUT FILMMAKER

LIVING ON THE EDGE-DEGLAMOURING BOLLYWOOD

Directed by OPENDER CHANANA

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

KITAAB

Directed by Kamlesh K Mishra

India

Run Through rainbow bridges

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

CRITICS CHOICE AWARD

 

Dreams, Washed Out

Directed by Momò Lee

Italy

Life, in a day!

Directed by Aniket Rumde

India

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

 

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Directed by Arul Sankar S

India

Lean On Me

Directed by David Fowler

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

 

BEST DOCUMENTARY FILM

Once upon a time – An old canal

Directed by Robert Henno

Belgium

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Love You Baba

Directed by Abhilassh P Bhattacharrya

India

Khamma Gir Ne (Long Live Gir)

Directed by Narendra Mojidra

India

CRITICS CHOICE AWARD

 

The Patient Who Built a Hospital

Directed by Börje Peratt, Lars af Sillén

Sweden

1,2,3, Once Again

Directed by Vasco Diogo

Portugal

HONOURABLE MENTION AWARD

RAW

Directed by Carlos Ruiz

Portugal

CATEGORY: DRONE FILM

 

BEST DRONE FILM

Lontane ma vicine

Directed by Massimiliano Tedeschi

Italy

 

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

 

BEST EDUCATIONAL FILM

 

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 

BEST EXPERIMENTAL FILM

Disaster Man

Directed by Laura P. Valtorta

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Reverie of the Puppets

Directed by Kathy Rose

United States

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

CRITICS CHOICE AWARD

 

Beings of the 2nd Sphere

Directed by Kathy L. Rose

United States

Playing with Snowballs in the Prison of Time

Directed by John Seddon, Vaibhav Kaul

India

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

A Home History

Directed by Tomaso Aramini

Italy

UnderSee

Directed by Margie Kelk, Lynne Slater

Canada

HONOURABLE MENTION AWARD

 

The Wall of Shame

Directed by Börje Peratt

Sweden

Super Cut Free Way

Directed by Vasco Diogo

Portugal

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILM

 

BEST FAMILY/CHILDREN FILM

 

Buchcha

Directed by Pankaj Kumar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

CATEGORY:FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

 

 

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Once upon a time – An old canal

Directed by Robert Henno

Belgium

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Khamma Gir Ne (Long Live Gir)

Directed by Narendra Mojidra

India

CRITICS CHOICE AWARD

 

The Stolen River

Directed by Krisztina Danka

United States

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

 

BEST FILM ON RELIGION

 

Teenagers

Directed by Paul de Métairy

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Joy of Devotion

Directed by Krisztina Danka, Ph.D.

United States

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Last Call

Directed by Max Gleiser

United States

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 

BEST FILM ON WOMEN

 

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by marc saez

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

BONSÁI

Directed by ROBERTO AZNAR

Spain

Beti ( Daughter)

Directed by Raja Ram Mukerji

India

CRITICS CHOICE AWARD

 

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

AUDIENCE CHOICE AWARD

PREFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Life, in a day!

Directed by Aniket Rumde

India

SNOW CHILD

Directed by Diana Cignoni

United States

CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER

 

BEST FILM / VIDEO POSTER

 

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Khamma Gir Ne (Long Live Gir)

Directed by Narendra Mojidra

India

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

 

BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

PREFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

CATEGORY: FREE SPEECH

 

BEST FREE SPEECH

 

The Wall of Shame

Directed by Börje Peratt

Sweden

CATEGORY: LGBT FILM

 

BEST LGBT FILM

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Stream of Consciousness

Directed by Donguk Yim

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

 

Super Cut Free Way

Directed by Vasco Diogo

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Swapping

Directed By Abhijit Sinha

India

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 

BEST NARRATIVE FEATURE

Steppe man

Directed by Shamil Aliyev

Azerbaijan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

We Need to Talk

Directed by Robert L Butler Jr

United States

CRITICS CHOICE AWARD

 

Teenagers

Directed by Paul de Métairy

France

THE DEVOTED

Directed by Pozsgai Zsolt

Hungary

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS’ EVE

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

HONOURABLE MENTION AWARD

 

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

Miracle of Christmas

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

CATEGORY: POST- MODERN FILMS

 

BEST POST- MODERN FILMS

 

The City Within

Directed by Tomaso Aramini

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Too much love will kill you

Directed by Christophe Karabache

France

CATEGORY: BEST SILENT FILM

 

BEST SILENT FILM

 

Help Wanted

Directed by Mac Estelle (Michael Madden)

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

N

Directed by Iacopo Di Girolamo

Italy

HONOURABLE MENTION AWARD

Last Call

Directed by Max Gleiser

United States

CATEGORY: STUDENT FILM

 

BEST STUDENT FILM

ABHIYOG

Directed by AADITYA BHARDWAJ

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kingdom of Bliss

Directed by Malachi Whitten

United States

“E”

Directed by Ember Crowley

United States

CRITICS CHOICE AWARD

Pangu

Directed by Yijun Wang

United States

Mirchi Cafe

Directed by Mehkansh Kathuria

India

AUDIENCE CHOICE AWARD

Coping Mechanism

Directed by Sean Roberts

Australia

The Stream of Consciousness

Directed by Donguk Yim

United States

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Husband Approved

Directed by Max Gleiser

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 

BEST TELEVISION PILOT PROGRAM OR SERIES

The Emergence (Pilot)

Directed by Michael Vincent Montgomery

United States

CATEGORY: TRAILER / TEASER

 

BEST TRAILER / TEASER

 

Real Love (Teaser)

Directed by Robert L Butler Jr

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

John Bauer and the Mountain King (pilot)

Directed by Börje Peratt

Sweden

CRITICS CHOICE AWARD

 

Land of Wooden Gods (pilot#2)

Directed by Börje Peratt

Sweden

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

 

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

Real Love

Written by Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

 

BEST Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

 

Earth Beat Blues

Directed by Justiniano Mickael

France

CATEGORY: WOMEN’S FILM

 

BEST WOMEN’S FILM

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Riddle  – Feature Length Movie

Directed by Georgia Chioni

Greece

KRISHNOBIBOR(THE BLACK HOLE)

Directed by PIYALI SHOME

India

CRITICS CHOICE AWARD

 

Mehndi & Me

Directed by Laura P. Valtorta

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

ESPIRAL

Directed by Susana Weingaten Evert

United States

PREFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

HONOURABLE MENTION AWARD

 

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

Dreams, Washed Out

Directed by Momò Lee

Italy

SNOW CHILD

Directed by Diana Cignoni

United States

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

 

BEST YOUNG FILMMAKER

Merciful Decadence: An Ode To The Color Fulvous and its Evocative Complexion

Directed by Ben Carter

United States

CATEGORY: AMATEUR FILM

 

BEST AMATEUR FILM

Laura

Directed by Massimiliano Tedeschi

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

CRITICS CHOICE AWARD

 

Upstate Story

Directed by Shaun Rose

United States

CATEGORY: ANIMATION FILM

 

BEST ANIMATION FILM

 

Cupid is not a terrorist

Directed by bellopropello

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Dystopia

Directed by bellopropello

Switzerland

CRITICS CHOICE AWARD

 

Fake News

Directed by Joachim Weber

Germany

Under See

Directed by Margie Kelk, Lynne Slater

Canada

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

Skyscrapers

Directed by FABIENNE GIEZENDANNER

Switzerland

THE FLYING OF LEAVES

Directed by Juan Pablo Etcheverry, Nathalie Signorini

Italy

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

The Liquid Ladies

Directed by Kathy Rose

United States

 

 

CATEGORY: SHORT FILM

 

BEST SHORT FILM

A piece for two hands

Directed by Akvilė Žilionytė

Lithuania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Laura

Directed by Massimiliano Tedeschi

Italy

Conquer the World

Directed by Federico Del Buono

Italy

The Drone Master

Directed by Sébastien Duhem

France

Jack

Directed by Daniele Nicolosi

Italy

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by Marc Saez

France

I AM GOOD

Directed by Raja Ram Mukerji

India

CRITICS CHOICE AWARD

PLANCHETTE

Directed by SUMITRO BANERJEE

India

Mehndi & Me

Directed by Laura P. Valtorta

United States

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

Me And Daddy ( Main aur papa )

Directed by RAJA RAM MUKERJI

India

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

Kingdom of Bliss

Directed by Malachi Whitten

United States

Illusion

Directed by Mohammad Farahani

Iran, Islamic Republic of

Line of Fire

Directed by Mike Johnston

Canada

HONOURABLE MENTION AWARD

 

“Gaslight”  (Three sections)

Directed by Mimi Garrard

United States

ESPIRAL

Directed by Susana Weingaten Evert

United States

Max

Directed by Mr. Bouhaïk

France

Ticket

Directed by Abhik Das

India

FINALIST

 

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

Life, in a day!

Directed by Aniket Rumde

India

Husband Approved

Directed by Max Gleiser

United States

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Directed by Arul Sankar S

India

Lontane ma vicine

Directed by Massimiliano Tedeschi

Italy

Merciful Decadence: An Ode To The Color Fulvous and its Evocative Complexion

Directed by Ben Carter

United States

Late afternoon in Alentejo

Directed by Carlos Ruiz

Portugal

CATEGORY: DIRECTOR

 

BEST DIRECTOR

Steppe man

Directed by Shamil Aliyev

Azerbaijan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

We Need to Talk

Directed by Robert L Butler Jr

United States

BONSÁI

Directed by ROBERTO AZNAR

Spain

Conquer the World

Directed by Federico Del Buono

Italy

CRITICS CHOICE AWARD

 

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

Upstate Story

Directed by Shaun Rose

United States

Miracle of Christmas

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Lean On Me

Directed by David Fowler

United States

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

CATEGORY: BEST ACTRESS

 

BEST ACTRESS

Steppe man

Actress Salome Demuria

Azerbaijan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Forest

Actress Sabrina Strehl

Germany

BONSÁI

Actress Marisa Nolla

Spain

THE ROLE OF A LIFETIME

Actress Veronique Picciotto

France

 

CRITICS CHOICE AWARD

 

Conquer the World

Actress Vanessa Montanari

Italy

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

Bardo

Actress

Sweden

We Need to Talk

Actress Michelle Nessk

United States

Jawaab La-Jawaab

Actress Rutba Nrsidani

India

HONOURABLE MENTION AWARD

50 Days

Actress Bharati Janapareddi

United States

The Reprogramming of Jeremy

Actress Emily Cuiffetelli

United States

Jack

Actress Lidia Napoli

Italy

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Actress Jaqlene Prakash

India

CATEGORY: ACTOR

BEST ACTOR

We Need to Talk

Actor Robert L Butler Jr

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Forest

Actor Daniel Fritz

Germany

CRITICS CHOICE AWARD

 

The Reprogramming of Jeremy

Actor Sean Wagner

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

 

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

 

Actor Suraj Natarajan Nagoji

India

HONOURABLE MENTION AWARD

 

Upstate Story

Actor Shaun Rose

United States

Jawaab La-Jawaab

Actor Deepak Antani

India

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

 

BEST SUPPORTING ACTOR

 

Steppe man

Supporting Actor Vidadi Hasanov

Azerbaijan

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Riddle  – Feature Length Movie

Supporting Actor Giannis Dimitrakis

Greece

The Forest

Supporting Actor Rene Erler

Germany

CRITICS CHOICE AWARD

 

The Reprogramming of Jeremy

Supporting Actor  Dave Hastings

United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

The Forest

Supporting Actress  Leni Wesselman

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Run Through rainbow bridges

Supporting Actress  Eri Tsukimoto

Japan

Mirchi Cafe

Supporting Actress  Kashish Goswami

India

HONOURABLE MENTION AWARD

The Reprogramming of Jeremy

Supporting Actress  Gina Olkowski

United States

 

CATEGORY: BEST EDITING

BEST EDITOR

The Forest

Editor Viktor Gasic

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

KhammaGir Ne (Long Live Gir)

Editor  Narendra Mojidra

India

We Need to Talk

Editor Robert L Butler Jr

United States

CRITICS CHOICE AWARD

The Reprogramming of Jeremy

Editor Jacob Hunter& Gail Wagner

United States

Jawaab La-Jawaab

Editor Dhara Shah

India

SIEGE

SIEGE

Editor Yogesh Tank

India

AUDIENCE CHOICE AWARD

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Editor Albert Vivian Joseph

India

HONOURABLE MENTION AWARD

Real Love (Teaser)

Editor

Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHER

BEST CINEMATOGRAPHER

 

The Riddle  – Feature Length Movie

Cinematographer Georgia Chioni

Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Forest

Cinematographer Erik Wittbusch, StefanieBoike, AndreasWiechers, AndrzejKrol, John Watts and Viktor Gasic

Germany

Kingdom of Bliss

Cinematographer  Daniel Apodaca

United States

 

CRITICS CHOICE AWARD

KhammaGir Ne (Long Live Gir)

Cinematographer Akshay Bapat

India

SIEGE

Cinematographer Akash Mondal

India

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Cinematographer Rasamathi & Santhosh Dayalan

India

The Reprogramming of Jeremy

Cinematographer Charlie Bailey & Jacob Hunter

United States

HONOURABLE MENTION AWARD

Lean On Me

Cinematographer David Fowler

United States

CATEGORY: BEST PRODUCER

 

BEST PRODUCER

Bardo

Producer Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE FLYING OF LEAVES

Producer Fabio Teriaca

Italy

Jawaab La-Jawaab

Producer Vazirali Panjwani

India

CRITICS CHOICE AWARD

SIEGE

Producer Stuti Khanna

India

HONOURABLE MENTION AWARD

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Producer Maghil Priyan & Joan Preethi

India

CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO

 

BEST MUSIC VIDEO

The Letting Go – Music Video

Composer Nalalie Jean

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wall of Shame

Composer Borje Peratt

Sweden

HONOURABLE MENTION AWARD

Safe and Warm (Lullaby for Jesus)

Composer Katie Garibalti

United States

 

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

 

BEST VFX ARTIST

 

SIEGE

VFX artist Harshit Poddar

India

CATEGORY: SOUND DESIGN

 BEST SOUND DESIGN

Kingdom of Bliss

Sound design by Malachi Whitten

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SIEGE

Sound design by Preyas Sangeet

INDIA

CATEGORY: BEST FILM SCORE SOUNDTRACK

 

BEST FILM SCORE SOUNDTRACK

 

The Forest

Scored by Minkye Kin

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Conquer the World

Scored by Marco Triolo

Italy

Teenagers

Scored by Paul De Metairy

France

CRITICS CHOICE AWARD

N

Scored by Mark P. Smalarek

Italy

SIEGE

Scored by Preyas Sangeet

India

AUDIENCE CHOICE AWARD

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Scored by Naren Balakumar

India

Upstate Story

Scored by Jacob W. Veitch

United States

HONOURABLE MENTION AWARD

Lean On Me

Scored byGrace Wallis

United States

Leave a Comment