Monthly Selection – July 2022

LBMA

Movie of the month

(July 2022)

CATEGORY: Animated Film

WINNER
The Terrace (2022)

Directed by Daisy Lewis, Madgie Hall-Dougherty

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

grydscaen: scout eve (Episode 4)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States


CATEGORY: Best Actress

WINNER
Fireside Classics

Acted by Dawna Lee Heising

United States

CATEGORY: Best Editing
WINNER
Redeemable Son

Edited by Imani Mfalme (J.King) Shu’la

United States

CATEGORY:  Best Producer

WINNER
The Wisteria Manor

Produced by Michelle R Arthur

United States


CATEGORY: Comedy Short

WINNER

The nurse’s whistle

Directed by Jacques MICKE

France

CATEGORY: Debut Filmmaker

WINNER

Everything is Art

Directed by Luc Beauchemin and Michel Boissonneault

Canada

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER

Tyranny

Directed by David Adamko

Hungary


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Everything is Art

Directed by Luc Beauchemin, Michel Boissonneault

Canada

The other side of the coin

Directed by Luis Moya

Portugal

AnorMal

Directed by Luis Galán

Spain

Dharavi To Bollywood

Directed by Harsh Matondkar

India

For Love of the Land

Directed by Cynthia Matty-Huber

United States


Vertigo

Directed by Haruo Inoue

Japan

Redeemable Son

Directed by Imani Mfalme (J.King) Shu’la

United States


CRITICS’ CHOICE AWARD

The Pandemic of Social Isolation

Directed by Alan J Chriest

United States

Tahriib (Those Who Travel North)

Directed by Daniel Smith

United States

Positive I Am

Directed by Prakash Bhagwan Vaswani

India

CATEGORY: Experimental Film
WINNER
A Dull Roar, then Light

Directed by Brett Sixtysix

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Inducido | Induced

Directed by Alberto Roblest

United States

WAR

Directed by Jadi Carboni, David Valverde

Spain

The Bath

Directed by Ferdinand Coste

France

The Real Court of Shards

Directed by Jan Eilhardt

Germany

CRITICS’ CHOICE AWARD
Fireside Classics

Directed by Craig Railsback

United States

The Wisteria Manor

Directed by Michelle R Arthur

United States

CATEGORY: Family/Children Film

WINNER

Where Has Sam’s Shadow Gone?

Directed by Tom Taylor

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Freedom of Movement Festival

Directed by Gertrud Schulte Westenberg, Daniel Smith, Co-Director

United States

The little things that fathers do

Directed by Ariesa Atul Patange

India

CATEGORY: Feature Script
WINNER

Riding on Duke’s Train – DDD

Written by Ken Kimmelman/Mick Carlon

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CARPET, THE

Written by  Shamil Aliyev

Azerbaijan

Fifteen Times a Killer

Written by Steve Crawshaw

United Kingdom

Famously Unknown

Written by Eric Wayne Jones

United States

Dream On

Written by Gini Graham Scott Gini Graham Scott

United States

CRITIC’S CHOICE AWARDS

In Reverse

Written by Gini Graham Scott

United States


CATEGORY: Film on Women
WINNER

The nurse’s whistle

Directed by Jacques MICKE

France

CATEGORY: Films On Disability Issue

WINNER
Invisible

Directed by Steve Downey

United Kingdom

CATEGORY: Free Speech

WINNER

grydscaen: scout eve (Episode 4)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

Pink Rose Ballet

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CATEGORY: Music Video

WINNER

Oh Pandemic

Directed by Laurent Mercier

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Insomniac

Directed by Kumkum Baidya

India

CATEGORY: Narrative feature
WINNER

Suave

Directed by Tobias Ochterbeck

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Decision To Ask Why

Directed by Scott Hellon

United States

CATEGORY: One Minute Film
WINNER
1 HERO 4 SOME 1

Directed by Cyril André Delon

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Battle for the Dumpling

Directed by Jake Andrew Yun

United States

CATEGORY: Romantic Short
WINNER

Pick Me

Directed by Janet Watson Kruse

Australia


CATEGORY: Selfie Video
WINNER

Pivot During CoVid

Directed by Tom DiDonato

United States

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER

S Agapo (I Love you)
Directed by Takis Ktenas

Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Escuela de Corte   –   Last Time We Play Hooky

Directed by Richard Allen

United States

Safe Passage (for Sheila)

Directed by Erin Fussell

United States

The Vanquished

Directed by Anjanabha Roy

India

Cardboard Boxes

Directed by Rukmini Ravishankar

India

“Lost”

Directed by Mimi Garrard

United States

Reveal

Directed by Malay Pathak

India

Irish Catholic
Directed by Bob Jones

United States

A wonderful day

Directed by Nicolò Vilardi

Italy

CRITICS’ CHOICE AWARD

Azizam

Directed by Alci Rengifo

United States

Dreaming in Aspect Ratio

Directed by Gwendolyn Audrey Foster

United States

grydscaen: scout eve (Episode 4)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States

“Trap Evade”
Directed by Mimi Garrard

United States

CATEGORY: Short Script
WINNER

The Last Rustle
Written by Phil Carl Ginsburg

United States


CATEGORY: Spanish Short Film

WINNER
The music

Directed by José García Pérez

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
By the sea

Directed by Rut Angielina

Spain

The Fate

Directed by José García Pérez

Spain

No Trace

Directed by Primera Fila Teatro

Spain

Pets

Directed by José García Pérez

Spain

Trivial Loser

Directed by Aniez Atlas

Spain

EL SHERIFF

Directed by KINKA

Spain

CRITICS’ CHOICE AWARD

Sałatka

Directed by Rut Angielina

Sapin

I don’t open

Directed by José García Pérez

Spain

The return

Directed by Primera Fila Teatro

Spain

On the Dot

Directed by Aniez Atlas

Spain

CATEGORY: Student Film

WINNER
The Broken Frame
Directed by Sannidh Raychaudhuri, Sayan Roychowdhury

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Confined

Directed by Mitul Patel

India

UPHAAR (A Gift)

Directed by Pranshu Yogesh Shah

India

Azizam

Directed by Alci Rengifo

United States

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

The Case
Directed by Patrick House

United States

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

grydscaen: scout eve (Episode 4)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER

Battle for the Dumpling

Directed by Jake Andrew Yun

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Liberty Bell Museum

Directed by Carter Stoudt

United States

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top