Monthly Selection – JUNE 2021

LIAFF RESULTS

JUNE 2021

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

On / Off

Directed by  Nicolas P. Villarreal

Argentina

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

This Time

Directed by  Lanessa Miller, Ahren Buchheister

 United States

 CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

The Cupboard

Directed by  Niall Reynolds

Ireland

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

BLACK EYES

Directed by  Mj Palo & Andrew Arguello

United States

CATEGORY: Debut Filmmaker

WINNER

Komal Gandhar

Directed by  Moumita Chatterjee, Amrita Dutta

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

There’s No Hell Like Home

Directed by  Russell Southam

Australia

Be Full By Apocalypse

Directed by  Kayla Cao

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Barricade

Directed by  David Klammer

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alaska Long Hunters

Directed by  Mark Rose

United States

La amable euforia de la danza

Directed by  Miguel Castanet

United States

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

The Power of Connection – Change The World By Changing Your Perception

Directed by  Isabel Hundt

United States

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Logorrhoea

Directed by  Prakhar Gautam

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Three Grumpy Guys

Directed by  Burnham Holmes

United States

Half of Everything

Directed by  Margie Kelk

Toronto

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Smrisha

Acted by Eka Shukla

Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

This Case & My Life

Acted by Monica Phillips

United States

Long Distance Runaround

Acted by Karima El Badaoui

United States

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Servus Karl

Cinematographer by Judith Stehlik

Austria

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

AMANDA (SheheitAlien)

Directed by  Moreno Fuentes

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

Milas Tagebuch (Milas Diary)

Directed by Gabriel Da Silva

Switzerland

CATEGORY: Best Film Score – Soundtrack

WINNER

Servus Karl

Directed by Thomas Bischof

Austria

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

When Thoughts Stick To Your Mind

Directed by Fella Cederbaum

United States

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Milas Tagebuch (Milas Diary)

 Producer by Gabriel Da Silva

Switzerland

                CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

One too many Tear

Directed by Paul de Métairy

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Love of Jesus

Directed by Holger Klussmann

Germany

The Penitent Thief

Directed by Lucas Miles

canada

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

This Time

Directed by Lanessa Miller, Ahren Buchheister Music Director

United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

AMANDA (SheheitAlien)

Directed by Moreno Fuentes

Spain

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

GAME OF EMOTIONS (ABEG-KHELA)

Directed by AJOY SAHA.

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Break-up

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Jorge Moniz – Luz

Directed by Fernando Silva

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

This Time

Directed by Lanessa Miller, Ahren Buchheister

United States

Wandering Mind’s Woods

Directed by Erik Deerly

United States

Something Called Love

Directed by Eden James, Sheheryar Kazi

United States

WHO? CARES

Directed by Fella Cederbaum

United States

An Angel Feather

Directed by Zox

United States

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Break-up

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

A Human Year is Seven Earth Years

Directed by Adrian Randall

Honduras

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Servus Karl

Directed by Thomas Bischof

Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“Junk Journey 2019”

Directed by Mimi Garrard

United States

This Time

Directed by Lanessa Miller, Ahren Buchheister Music Director

United States

“A Fire Inside (Part two)

Directed by Mimi Garrard

United States

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

“Time Geometric Suite”

Directed by Mimi Garrard

United States

“Selfie”

Directed by Mimi Garrard

United States

“2020HS”

Directed by Mimi Garrard

United States

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

“Time”

Directed by Mimi Garrard

United States

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

Phantasmagoria, 1945

Directed by Karl Nussbaum

United States

Ghost Dance for America, 1890

Directed by Karl Nussbaum

United States

When Thoughts Stick To Your Mind

Directed by Fella Cederbaum

United States

“I Celebrate Myself”

Directed by Mimi Garrard

United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

2B

Written by Nicko Vaughan

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

                                                                        Life Is a Game of Chess

Written by Jason Boyer

United States

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

Phantom

Directed by Sebastian Krolak

United Kingdom

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Bonsoir

Directed by Athina Gendry

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Be Full By Apocalypse

Directed by Kayla Cao

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

SWAP – 43 min

Directed by Andre Gaumond

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Darkness under the lamp

Directed by usha Sharma

United Kingdom

Makeup makes me Beautiful

Directed by Usha Sharma

United Kingdom

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

This Time

Directed by Lanessa Miller, Ahren Buchheister Music Director

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

Truth

Directed by Fella Cederbaum

United States

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

MINDFIELD

Directed by Vincent Ladouceur

Canada

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Couples Therapy

Directed by Katie Chonacas

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Three Grumpy Guys

Directed by Burnham Holmes

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Rojo Cabella Pistolero

Directed by Pat Larkin

United States

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Real Picture!

Directed by Shaunak Surlu

Singapore

 

Leave a Comment