Monthly Selection – June 2022

LBMA

Movie of the month

(June 2022)

CATEGORY: Amateur Film

WINNER

Ella

Directed by Nayan Sarma

United States

CATEGORY: Animated Film

WINNER

Experience the World – The Train

Directed by Duro Howard Jr.

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

My Imaginary Teacher

Directed by Maya Pinson

United States

CATEGORY: Best Actor

WINNER

PAANI (Water)

Acted by Bud Patel

United States

CATEGORY: Best Director
WINNER

Pastiche

Directed by Shivaan Makker

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dog-Gone It!

Directed by Hunter James Cox

United States

Tóxico

Directed by Rubia Lima, Rafael Henrique Lima

Brazil

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack

WINNER

“Missing Children”

Scored by Dennis Walter Smith Sr

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pocket
Scored by Josef Rona

Pakistan

CATEGORY: Comedy Short

WINNER

THAT SCOTTISH PLAY

Directed by Armand Hamouth, Brian Kennington

Canada

 –

CATEGORY: Crime Short

WINNER

Suddenly, Paula…

Directed by David Valverde

Spain

CATEGORY: Debut Filmmaker

WINNER

Taanakkaran

Directed by Tamil Arasan

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tóxico

Directed by Rubia Lima, Rafael Henrique Lima

Brazil

CRITICS’ CHOICE AWARD

Island

Directed by Alejandro Huerta

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER

It’s About Time: the art of L. Rivera

Directed by Marcel Hamilton

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Washing Well Wenches and Friends

Directed by Fred McFeeters

United States

Thirai Virutham

Directed by Sugumar Shanmugam

India

The Biological Aging Challenge

Directed by Gary Null, Roland Marconi

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

3 stories about men and women

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CATEGORY: Experimental Film
WINNER
Holiday

Directed by Max Cadzow-Smith

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Today I wrote nothing

Directed by Keith Sargent

United Kingdom

The Wobegone Reservoir of Endearment

Directed by Max Cadzow-Smith, Liam Miller, Jackson Henry, Sam Parker

Australia

Arbiter

Directed by Caleb Joye

United States

CATEGORY: Family/Children Film

WINNER

Kakitham – Paper
Directed by Vinoth Veeramani

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ballesteros on My Mind – The Film

Directed by Karlo Garcia Gino

Philippines

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER

Box of Hope

Written by Glenna L Goodman

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Too Much Toad

Written by David W Hughens

United States

SET IN STONE

Written by Bill Bradshaw

Ireland

Yocandra

Written by Manuel Caldas Castro

Spain

CRITIC’S CHOICE AWARDS

The Flight of Souls

Written by Guy Quigley

United States

SOMETIMES IN DREAMS

Written by G. Lloyd Helm

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER

The Secret

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Water Thrust Movie

Directed by Vincent Kojo Krah

Ghana

CATEGORY: Film on Religion

WINNER
Kibbutz

Directed by Oscar Pavlove

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Secret

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

CATEGORY: Film on Women

WINNER

A Perfect Step…

Directed by Naumi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BISHWASS

Directed by Chinmaya Das Pattanayak

India

CATEGORY: Film / Video Poster

WINNER

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer

Directed by Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: HORROR/SCIENCE FICTION/ GENRE FEATURE FILM

WINNER

CODA THE LAST DAY OF HUMAN

Directed by Katsuhide Yamago

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Grinders Feature

Directed by Andrew Heller

United States

Pastiche

Directed by shivaan makker

United States

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Tóxico

Directed by Rubia Lima, Rafael Henrique Lima

Brazil

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

I MET FELLINI!
Directed by Domenico Saverni

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Break Up

Directed by Zay Rodriguez

United States

Hide and Seek

Directed by Greg R Powell

Australia

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER
The Northern Rim
Directed by James Thornton

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Secret

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

CATEGORY: Narrative feature
WINNER

I’ll See You In Disneyland (2022)

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City

Directed by Mitsuo Kurihara

Japan

Taanakkaran

Directed by Tamil Arasan

India

Alien Agenda

Directed by Bob Jones

United States

A Song For My Dear

Directed  by Chang Yeoul Lee

Korea, Republic of

Senseless

Directed by sam m bell

United Kingdom

CRITIC’S CHOICE AWARDS

The Lifeline

Directed by Saahil Rajesh Shirwaikar

India

Water Thrust Movie

Directed by Vincent Kojo Krah

Ghana

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER

NEW MOON
Directed by José Julián Vacas

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Home in the bushfire

Directed by darren clark

Australia

Two Alone

Directed by Hikari Hiyane

Japan

The Migrants

Directed by Louise Marie Beauchamp

Canada

POTHER DISHA ( THE DIRECTION OF WAY )

Directed by NRIPEN DEY

India

PAANI (Water)

Directed by Harsh Mahadeshwar

United States

Pastiche

Directed by shivaan makker

United States

THAT SCOTTISH PLAY
Directed by Armand Hamouth, Brian Kennington

Canada

Tóxico

Directed by Rubia Lima, Rafael Henrique Lima

Brazil

“Familiar Passage”

Directed by Mimi Garrard

United States

sin city tales

Directed by Dale Melgaard

United States

Bluebirds

Directed by Shubhadeep Dasgupta

India

Artificial Roses

Directed by Jesse Jacques

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Police Story

Directed by Bob Jones

United States

TH MM 22 Second Version

Directed by Mimi Garrard

United States

Ondhu Kaadina Madhyadholage

Directed by Nithish Prajwal, Amogh Ravindra

India

Powered Rage
Directed by Frederick Wayne McFeetersFrederick

United States

Dill Pickle

Directed by Krzysztof Pietroszek

United States

Kibbutz

Directed by Oscar Pavlove

United States

CATEGORY: Short Script
WINNER

November Snow
Written by Glenna Goodman

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Honor Killing (Short)

Written by Guy Quigley

United States

Lavender

Written by Elizabeth (Martina) Bishop, Danielle Stritmatter

United States

Dexter’s Heart

Written by Mignon Pinson

United States

CATEGORY: Silent Film

WINNER
Tab ur et
Directed by Cate Chereches

Romania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The nurse’s whistle

Directed by Jacques MICKE

France

CATEGORY: SPANISH DOCUMENTARY FILM

WINNER

LA INVISIBLE

Directed by Maria Giselle Royo

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

NISE, A journey in the negation of love

Directed by Maria Gisèle Royo

Spain

CATEGORY: SPANISH SHORT FILM
WINNER

ETERNAL

Directed by Andrea Lizarte

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PandI

Directed by Aniez Atlas, Marco Castro

Spain

Clever Box

Directed by Roger Ribera

Spain

Latir Amargo

Directed by Yolanda Belvis

Spain

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

Thor-Bolt
Written by James Thornton

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The High Frontier

Written by James Thornton

United States

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer

Directed by Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

City in a Jar Episode 1: “Are You Keeping Up?”

Directed by Jaryd A Jensen

United States

CATEGORY: Young Filmmaker

WINNER

Bits ‘N Pieces

Directed by Max Cadzow-Smith

Australia

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top