Monthly Selection – March 2022

LBMA

MOVIE OF THE MONTH

March 2022

CATEGORY: ANIMATED FILM

WINNER

GERALDINE Gée

Directed by GERALDINE Gée

France

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Oneday,A Woman.

Acted by Mihiro kaneko

Japan

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Hey Doll!

Directed by Saara Lamberg

Australia

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Finding Inner Hero

Directed by Constance Elizabeth Brenneman, Brad Hammer

United States

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Unless We Remember

Directed by Benjamin Caruccio, Daria Karpenko, Brendon Hawkins

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

M 12

Directed by YIANNIS LASKARIS

Greece

_

Please Do Not Parabolic

Directed by Perry Mark Stratychuk

Canada

_

Mithila: A Culture and Heritage Tour

Directed by Shradha Sinha

India

_

CAN ART STOP A BULLET: William Kelly’s Big Picture

Directed by Mark Street

Australia

_

Dogs Howl Before They Die

Directed by Atman Mehta

India

_

CATEGORY: DRONE FILMS

WINNER

Ιceland Cinematic Road Trip

Directed by IOANNIS GIANNELIS

Greece

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

Unless We Remember

Directed by Benjamin Caruccio, Daria Karpenko, Brendon Hawkins

United States

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Vekigu

Directed by Piergiorgio Salciarini, Michele Manuali

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bison Hill

Directed by Derek Ogbourne

United Kingdom

_

Zurich Scenes

Directed by Myriam Thyes

Germany

_

Surreal

Directed by Diego Campessi

Argentina

_

Engage Earth

Directed by YIJUN WANG

United States

_

bestiary unknown

Directed by Alice Langlois

United States

_

Prometheus_hope

Directed by Joonsang Yu

South Korea

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

The Devil Behind

Wriiten by Dan Alex

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

InnerVerse

Wriiten by Jay Stamatis

United States

_

Vested

Wriiten by Jay Stamatis, Edmond Coisson

United States

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

The Message of the Lyrebird

Directed by Mark B Pearce

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Prelude (Sentimental Study)

Directed by HILDA DANIEL

United States

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

hatchet

Directed by HILDA DANIEL

United States

_

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER

Unless We Remember

Directed by Benjamin Caruccio, Daria Karpenko, Brendon Hawkins

United States

_

CATEGORY: Films on Disability Issue


WINNER

Leaving Yesterday

Drirected by Guilherme Régio
United Kingdom

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Oneday,A Woman.

Directed by tetsuya mitsuhira

Japan

_

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Shoreline

Directed by Nanda Borrego

Brazil

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Please Do Not Parabolic

Directed by Perry Mark Stratychuk

Canada

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

In America

Directed by Saif X

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Michal Dar – Vending Machines

Directed by Jhonathan Ofrath

Israel

_

BELLARIA

Directed by Cécile Nordegg, Patryk Senewicki

Austria

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

A Monster

Directed by Ronald Dillard Jr.

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

True Nature’s Child

Directed by Dion Schumann

Germany

_

Onset

Directed by Vivek Vijayakumaran

India

_

GRAND CANCAN

Directed by MIKHAIL KOSYREV-NESTEROV

Russian Federation

_

CATEGORY: PERFOMING ARTS

WINNER

Best of Luck With Your Horrible Career

Directed by Baby Boy Monaghan

United States

_

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

Guns for Hire

Photography by Jordanne Calvin

United States

_

CATEGORY: POSTMODERN FILM

WINNER

TUTOPIQUE #GLAMOUR

Directed by Maurice HUVELIN

France

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Imperfect

Directed by Rathi Varma

United States

_

LOON ABBREVIATED

Directed by HILDA DANIEL

United States

_

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER

Apart

Directed by Zihan “Jolyn” Mei

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Imitating Stanley Kubrick

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

_

When We Prey On Them

Directed by Shirod Greene, Ronald Greene

United States

_

BELOSA

Directed by MANOJ HARIBHAU BHANGE

India

_

The first look

Directed by Jacopo Manzari

Italy

_

“Kate”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Hijinks”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Billy Kills The Internet

Directed by Lon Strickland

United States

_

Snorrie (Mustachio)

Directed by Victoria Warmerdam

Netherlands

_

THE THIRD DEFECTOR

Directed by John Gray

United States

_

The Color In Your Eyes
Directed by Ronald Dillard Jr.
United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Newgenica

Written by Dave Flores, Isaac Cantrell

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Noir in Chroma

Written by Dave Flores

United States

_

CATEGORY: STUDENT FILM

WINNER

Cry

Directed by Luciana Malavasi

Brazil

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Prometheus_hope

Directed by Joonsang Yu

South Korea

_

Unless We Remember

Directed by Benjamin Caruccio, Daria Karpenko, Brendon Hawkins

United States

_

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

TUTOPIQUE #COMPANY

Directed by Maurice HUVELIN

France

_

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

Gimme Shelter Part Three

Written by Christopher Kulikowski

United States

_

CATEGORY: WOMEN’S FILM

WINNER

My Heart

Directed by Alejandra Arce

Bolivia, Plurinational State of

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mountain

Directed by YUWEI DU

United States

_

Unless We Remember

Directed by Benjamin Caruccio, Daria Karpenko, Brendon Hawkins

United States

_

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top