Monthly Selection – May 2022

LBMA

Movie of the month

(May 2022)

CATEGORY: Animated Film

WINNER

Eat The Rich

Directed by Niven Wilson

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Spoon

Directed by Arthur Chays

France

The Derelict

Directed by Dante D’Anthony

United States

CATEGORY: Best Actor

WINNER

For I Am Dead

Acted by Al Nazemian

Belgium

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Acted by Adam Hawkins

United Kingdom

CATEGORY: Best Actress
WINNER

Skeleton

Acted by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: Cinematographer
WINNER

For I Am Dead

Cinematographed by Dominika Podczaska

Belgium

CATEGORY: Best Director

WINNER

Ukraine’s Soul – A Tribute to Heroes

Directed by Marcelle Abela

Malta

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

For I Am Dead

Directed by Patricia Delso Lucas

Belgium

Beautiful Violence

Directed by Joey Medina

United States

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack

WINNER
The Pit and the Pendulum – a musicabre
Scored by Danny Ashkenasi

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ukraine’s Soul – A Tribute to Heroes
Scored by Marcelle Abela

Malta

For I Am Dead

Scored by Tom Bourgeois

Belgium

CATEGORY: Best Producer
WINNER


For I Am Dead

Produced by Patricia Delso Lucas

Belgium

CATEGORY: Best Sound Designing
WINNER

For I Am Dead

Sound designed by David Ferral

Belgium

CATEGORY: Supporting Actor
WINNER

For I Am Dead

Acted by Riggsby Lane

Belgium

CATEGORY: Comedy Short

WINNER

Satisfy You
Directed by Michael Ringdal

Spain


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: Crime Short
WINNER

Beautiful Violence

Directed by Joey Medina

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

WINNER

Ukraine’s Soul – A Tribute to Heroes

Directed by Marcelle Abela

Malta

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mira’s Minders

Directed by Tanni Chaudhuri

United States

We Make Film

Directed by Shweta Ghosh

India

In the shadow of the elephants

Directed by Erika Thomas and Bernard Thomas

France

CATEGORY: Drone Film

WINNER

Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi

Ukraine

CATEGORY: Experimental Film

WINNER
Railroad to Hell: A Chinaman’s Chance
Directed by Aki Aleong

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

My Berlin Wall

Directed by Anita Havel and David Valverde

United States

CATEGORY: Family/Children Film

WINNER

Dog-Gone It!
Directed by Hunter James Cox

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Internal Security

Written by Stefan Alexander

Germany


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Delta

Written by Daniel Corey

United States

Efa

Written by Ian Davies

United Kingdom

Child of the Disappeared

Written by Michael Holliday

United States

THE BLACK MAGICIAN

Written by KYKESHA S JONES

United States

Love Beyond The Grave

Written by James McDonald

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

In the shadow of the elephants

Directed by Erika Thomas and Bernard Thomas

France

CATEGORY: Free Speech

WINNER
Don’t Be Afraid
Directed by Ben Cable

United States

CATEGORY: LGBT Film

WINNER

For I Am Dead

Directed by Patricia Delso Lucas

Belgium

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

Beyond
Directed by Oleg Loparev

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER
NIRVANA
Directed by Amir Hossein Nouri

Persia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Was Gonna Have Her Blow You Guys: Crying 4 Kafka in Pictures

Directed by Tania Love Abramson

United States

CATEGORY: Narrative feature

WINNER

Angels of Dust

Directed by Michael Lasoff

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Silent Call: Can Anyone Hear Me?

Directed by Ana A Prickett Braunstein

United States

X OR Y

Directed by Shadab khan

India

CATEGORY: One Minute Film
WINNER

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER

For myself
Directed by Giuseppe Romano

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fankaar

Directed by Daniyal Yousaf

Pakistan

Hegira

Directed by William Blevins

United States

Don’t Be Afraid

Directed by Ben Cable

United States

For I Am Dead

Directed by Patricia Delso Lucas

Belgium

Breakthrough

Directed by Manav Bhuddi

India

Ouranos’ throne

Directed by Nikolaas Boucquey

Belgium

The Arrival of Factories
Directed by Manikanta Raj V.K.

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

“Covid Fire THKJ”

Directed by Mimi Garrard

United States

Instincts Red

Directed by L D Kanishkha

India

The Pit and the Pendulum – a musicabre
Directed by Danny Ashkenasi

United States

“Storm with Moments of Calm”
Directed by Mimi Garrard

United States

CATEGORY: Short Script
WINNER

Keyboard Warriors
Written by Daniel Franze

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE PINK STONE
Written by Lili White

United States

Instincts Red

Written by L D Kanishkha

India

CATEGORY: Silent Film
WINNER
Dog-Gone It!
Directed by Hunter James Cox

United States

CATEGORY: Student Film
WINNER

Unconditional Love

Directed by Wallis Liu

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eggs

Directed by Neel Menon

India

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

Man of a Funny Age
Directed by Joey Medina

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kat Killed My Cat

Directed by Javier Navarrete

United States

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

WINNER

360 ° Walking Grand Canyon/Red Rock Canyon/Watkins Glen Park

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CATEGORY: Web and New Media

WINNER

BAIL OUT – I am Lorenzo Lamas
Directed by Dennis O’Neill

United States

CATEGORY: Women’s Film

WINNER
Journey of 3653days
Directed by KOZUE NOMOTO

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A PHILADELPHIA STORY

Directed by Lili White

United States

CATEGORY: Young Filmmaker

WINNER

Eggs

Directed by Neel Menon

India

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top