Monthly Selection – SEPTEMBER 2020

LIAFF

MOVIE OF THE MONTH

SEPT 2020

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Full Service

Directed by Brandy Seymour

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

School of Idiots by Sheldon Mashugana

Directed by Dean Morgan

United States

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

 THE PORTRAIT

Directed by Rosh Rasheed

India

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

The Painter

Directed by Brandy Seymour

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Domestication 

Directed by silvia giambrone

Italy

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Kiss the Ground

Directed by Josh Tickell, Rebecca Tickell

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alexandre the Fool / Alexander Odyssey (IMDb)

Directed by Pedro Pires

Canada

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

The Art of Loathing

Directed by Ally d’Alchemy

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

Mass for Shut-ins

Directed by Gwendolyn Audrey Foster

United States

Manasanamaha 

Directed by Deepak reddy

India

Follow Leader

Directed by Scott Johnson

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

Kitchen Sink Film

Directed by Gwendolyn Audrey Foster

United States

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Redemption On Gun Hill Road 

Acted by samuel difiore

 United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha
Acted by Viraj Ashwin

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Paul Keller – Stille im Schrei

Cinematography by Axel Loh

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Cinematography by Deepak reddy

India

Alexandre the Fool / Alexander Odyssey (IMDb)

Cinematography by Pedro Pires

Canada

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Manasanamaha 

Directed by Deepak reddy

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Alexandre the Fool / Alexander Odyssey (IMDb)

Edited by Pedro Pires, Sophie Leblond, Sylvia De Angelis

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Edited by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK 

WINNER

The Art of Loathing

Filmscore by Ally d’Alchemy

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Filmscore by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Manasanamaha 

Produced by Shilpa Gajjala  Harikanth Gunamagari

India

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Alexandre the Fool / Alexander Odyssey (IMDb)

Sound design by Pedro Pires

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Sound design by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Manasanamaha 

Acted by Drishika Chander

India

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

Manasanamaha 

VFX by SRI HARI, RAJESH, VIJAY DAS, VISHAL VARDWAJ

India

CATEGORY:  FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

SWEETNESS

Directed by Murali Thirugnanam

India

CATEGORY:  FEATURE SCRIPT

WINNER

Templin    Highway

Written by  William Prosser

United States

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

What’s for dinner tonight?

Directed by Alejandro Aragona

Argentina

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

a suburban love story

Directed by Stephen Wallace

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Breaking the Silence

Directed by Seayoon Jeong

United States

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

Mastermind

Directed by Jijo Sengupta

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Kayak No Limits – Menorca in the dark

Directed by Isaac Padrós Suárez

Spain

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

The Turn of the Screw

Directed by Alex Galvin

New Zealand

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

The Craving

Directed by Russell Hopkins

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Artist’s Lark

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Reflectivore

Directed by Kjell Kvanbeck

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DÉBORAH ROSENKRANZ – ONE PRAYER 

Directed by Toby Wulff

Germany

BRAINWASHED – FLAMES (2020) OFFICIAL MUSIC VIDEO

Directed by Toby Wulff

Germany

Mastermind

Directed by Jijo Sengupta

India

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Charming Men: Part 1 – Julie

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Route 24

Directed by Rotimi  Akanbi

United States

Paul Keller – Stille im Schrei

Directed by Axel Loh

Germany

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

A Frayed Knot

Directed by Yan Frame

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

VR Unlimited

Directed by Austin Sane

United States

The Artist’s Wish

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

Sderot Kissufim

Directed by Noga Dekel

Israel

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER

SWEETNESS

Directed by Murali Thirugnanam

India

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

The Girl and The Egg

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Reckoning

Directed by Ellen Hemphill

United States

Illuminati

Directed by Mauricio Manuel

United States

Breaking the Silence

Directed by Seayoon Jeong

United States

Glugga

Directed by Omar Lopex

United States

Room Temperature

Directed by Brandy Seymour

United States

Pigs in a Blanket: A Bloody Tale

Directed by Vseant Nath

United States

Domestication 

Directed by silvia giambrone

Italy

SWEETNESS

Directed by Murali Thirugnanam

India

CRITIC’S CHOICE AWARD

“Cycle”

Directed by Mimi Garrard

United States

“Goddess of Light”

Directed by Mimi Garrard

United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Psyched! – Episode 1

Written by Anca Vaida 

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fatal Ambition

Written by Angel Connell

United States

CATEGORY: SILENT FILM
WINNER

Domestication 

Directed by silvia giambrone

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BUOYANCY

Directed by Susan Kouguell

United States

The Girl and The Egg

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

Security Camera

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

Feces

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Lidia Romanenko

Directed by Russian Federation

Animal Instinct

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Daring Young Girl on the Flying Trapeze (artist’s cut)

Directed by Nina Ross

United Kingdom

Family

Directed by Asena Cakir

Germany

Lonely Sunsets of Lemuel

Directed by Kumar Mayank

India

The Runner

Directed by Vedant M

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Shakespeare Republic: #AllTheWebsAStage (The Lockdown Chronicles)

Directed by Sally McLean

Australia

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

New Zealand. Slides of Life

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

care(less) 2

Directed by Lindsay Seers, Keith Sargent

United Kingdom

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Breaking the Silence

Directed by Seayoon Jeong

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Domestication

Directed by silvia giambrone

Italy

Used and Borrowed Time

Sophia Romma

United States

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top