Quarterly Selection – DECEMBER to FEBRUARY 2021

LBMA

DECEMBER TO FEBRUARY 2021 – 2022
Results

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER

The escape of the century

Directed by Jacques MICKE

France

_

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

16 Cherubs

Directed by William J Thinnes

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THANATOS

Directed by Atsuhiko Watanabe

France

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Ants walking over an armpit

Acted by juan Zadala

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DOCTOR HYPOTHESES

Acted by VICENTINI GOMEZ

Brazil

_

North of the night

Acted by Patrick EPINOUX

France

_

Tricksters

Acted by Nag Vishal

United Kingdom

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

KAMALOCA

Acted by Astrid Adverbe

France

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Routine

Acted by Paige Laree Poucel

United States

_

North of the night

Acted by Aline LE BERRE

France

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

North of the night

Cinematography by  Olivier SIMON & Nicolas PERSONNE

France

_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

NO PASA NADA

Cinematography by  Victoria Naranjos Montoya

Mexico

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Routine

Directed by Russ Emanuel

United States

_

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Ants walking over an armpit

Edited by Juan Zadala – Yahaira Salazar

Venezuela, Bolivarian Republic of

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

North of the night

Edited by Olivier SIMON

France

_

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Routine

Scored by Russ Emanuel

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

TikTok Rollie Viet Mix MV

Produced by Suzanna Ngoc Lam

Viet Nam

_

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Over the World

Sound designing Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

Routine

Acted by Alan Courtright

United States

_

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

TikTok Rollie Viet Mix MV

VFX by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Routine

VFX by Dave Beaty

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Routine

Directed by Russ Emanuel

United States

_

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

PIVOT Paying It Forward During COVID-19

Directed by Tom DiDonato, Robert Hunkele

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Different Kind of Trash Talk

Directed by Patricia A Burke

United States

_

North of the night

Directed by Olivier SIMON

France

_

Ants walking over an armpit

Directed by Juan Zadala – Yahaira Salazar

Venezuela, Bolivarian Republic of

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Dajla: cinema and oblivion

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BEYLE: The Artist and Her Legacy

Directed by Christa Whitney, Liz Walber

United States

_

Overweight

Directed by Alan J Chriest

United States

_

America Boxed In

Directed by Casey G. Williams, Ian S. Williams

United States

_

Something Ain’t Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

_

Horse Heroes

Directed by John Badalamenti

United States

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

Something Ain’t Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Darkentries

Directed by Nikolaas Boucquey

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Maria’s Silence

Directed by cesare bedogne

Italy

_

Daybreak, Sunset, Cow Milk

Directed by Marina Fomenko

Russian Federation

_

Noise

Directed by José Ramón da Cruz

Spain

_

The Last Nap

Directed by Halasius Bradford

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Over the World

Directed by Matt Orefice

United States

_

Follows The Leader

Directed by John Cannizzaro

United States

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Trump

Written by Hoyt Hilsman

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Memory Thief

Written by Steven Keith Bogart

United States

_

Legal Passion

Written by JK Jones

United States

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Miasma

Directed by Junaid Imam Shaikh

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

Kuli Calling

Directed by Dr Satyakam Phukan

India

_

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

Legacy of King Narak

Directed by Dr Satyakam Phukan

India

_

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Becoming Unlimited

Directed by Lisa Doolittle

Canada

_

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Over the World

Directed by Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Shining Moon Director’s Cut

Directed by Gustavo Letelier

Chile

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Ants walking over an armpit

Directed by Juan Zadala – Yahaira Salazar

Venezuela, Bolivarian Republic of

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Ancient Lover (Official Music Video)
Directed by Banjii & Mayuri

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

THE UNDECIDED

Directed by Patrick Cormack

Ireland

_

Margaritki

Directed by Анастасия Васильевна Вядро

Russian Federation

_

The Terror Adaptors – ‘Blast Off!’

Directed by Peter Renzullo

Australia

_

” CALL OF DUTY” {MUSIC VIDEO}

Directed by REGAL SHINE FILMZ, VERLINE EWING

Bahamas

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Salinger’s Two Dark Muses

Directed by  MICHAEL LASOFF

Netherlands

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MEDUSA

Directed by SOPHIE LEVY

France

_

Regional exchange center, IRISO

Directed by Mitsuo Kurihara

Japan

_

North of the night

Directed by Olivier SIMON

France

_

Pessoas

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

_

Not To Forget

Directed by Valerio Zanoli

United States

_

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

Moths at the beginning of the century

Photograph by Kang Le

Taiwan

_

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

The Courier

Directed by Bence Kotány

Hungary

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I am Hydra

Directed by Thale Blix Fastvold

Norway

_

CATEGORY: SELFIE VIDEO

WINNER

The Cell

Directed by Marie Yan

France

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

The Vampire’s Kiss in the Plague of 1666

Directed by Karen Eterovitch

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Beepasha2.0

Directed by Prabesh Barua

India

_

First Rock and roll played on Moon

Directed by mick cusimano

United States

_

Cross-Faced

Directed by Daniel Laguna Jr.

United States

_

Routine

Directed by Russ Emanuel

United States

_

“Fire-Metaphor for Change”

Directed by Mimi Garrard

United States

 _

Stars in our dreams

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

“Arrival”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Fools Dimension

Directed by Aram Voves

Austria

_

Another Door Opens

Directed by Mariano Mattei, Fabian Farina, Elena Wilby

United States

_

Ants walking over an armpit

Directed by Juan Zadala – Yahaira Salazar

Venezuela, Bolivarian Republic of

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

HOMECOMING OF THE ASPARAGUS CUTTERS

Directed by Lara Scherpinski

Germany

_

Doctor with the Red Houseware

Directed by Thomas M Watt

United States

_

The magic swan geese

Directed by Anna Averianova

Russian Federation

_

The Warning

Directed by Miguel Gomez Canales

Spain

_

Tricksters

Directed by Ashwin Mohan

United Kingdom

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Railroad crossing with rain

Written by Luigi Salerno

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A WRITER IN THE DARKNESS

Written by GIUSEPPE DE VUONO

Italy

_

Rocker from heaven

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

 

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

Margaritki

Directed by Анастасия Васильевна Вядро

Russian Federation

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SINGING TO LOVE

Directed by ANTONIO BELLIDO MARIN

Spain

_

Caterpillar vs Ants: who will the winner?

Directed by Riccardo Oggioni

Italy

_

ERROR

Directed by Junaid Imam Shaikh

India

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

PREGHIERA (Fiati Muti)

Directed by Giorgio Deambrogio

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Exterminating Angel

Directed by David Valverde Martínez, Melina Priscila, Agustin Liva

Spain

_

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

#filmcontext_visualization / Web Series / Episode 1

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

_

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

Dying Wise According to Rena

Directed by Yonatan Manevich

Israel

_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

“THSR-COVIDTIME”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

NO PASA NADA

Directed by Victoria Naranjos Montoya

Mexico

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Interrogation.

Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr

United States

_

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top